Србија постала члан Управног одбора за спровођење Глобалног оквира за контролу нарочито опасних заразних болести животиња за Европу

У Бриселу се од 26-27.1.2012. године одржава четврти састанак Управног одбора за спровођење Глобалног оквира за контролу нарочито опасних заразних болести животиња за Европу у организацији Светске организације за заштиту здравља животиња (ОИЕ), Организације за храну и ветерину (ФАО) и Европске комисије.

Глобални оквир за прогресивно искорењивање нарочито опасних заразних болести животиња је јединствени механизам за глобалну координацију активности које се односе на контролу болести животиња а тиме и за смањење сиромаштва, промоцију безбедног промета хране животињског порекла и јавног здравља. У складу са вишегодишњим акционим планом и у координацији са земљама чланицама ОИЕ, ФАО као и ЕУ, извршена је анализа епизоотиолошке ситуације у односу на приоритетне заразне болести животиња и то беснило, авијарну инфлуенцу, кугу малих преживара, слинавку и шап, класичну кугу свиња и афричку кугу свиња. Такође су представљене и активности ОИЕ, ФАО и Европске комисије у спровођењу контролних мера када су ове и друге болести у питању, посебно у смислу координације и комуникације са надлежним службама земаља са подручја европског континента. Имајући у обзир значај за поједине земље и регионе, као и за јавно здравље, на листу приоритетних болести укључена је и бруцелоза.

На предлог генералног директора ОИЕ, Србија је постала члан Управног одбора ГФ-ТАДс. Поред Русије, Србија је једина земља која је члан овог тела а да није земља чланица ЕУ. Др Зоран Мићовић, директор Управе за ветерину и новоизабрани члан Управног одбора ГФ-ТАДс захваљујући се на указаном поверењу истакао је:

"Србија има изузетно способну и ефикасну ветеринарску службу која је на овај начин добила значајно признање. Као члан Управног одбора, Србија ће бити посвећена принципима ове глобалне иницијативе и одговорно ће радити на реализацији акционог плана. Поред тога, одговорно ћемо радити на промоцији координације и хармонизације програма искорењивања и контроле нарочито опасних заразних болести. Како су ове болести стална претња Европи и свету и не познају никакве административне нити физичке границе, само унапређењем знања и вештина у брзом откривању и хитном искорењивању ових болести, можемо постићи да се оне ефикасно контролишу. Поред тога, неопходно је да се непрекидно ради на јачању свести произвођача и узгајивача, као и лица која се баве прометом животиња, како би се повећао опрез  и будност свих служби. Обезбеђивањем службеног статуса земље слободне од болести слинавка и шап и куга говеда, Србија је доказала да има одговарајуће ресурсе за дугорочно и одрживо искорењивање заразних болести чиме се обезбеђује и развој пољопривреде и јачање економије целе земље.“

zlatka.jpg