Студијска посета Италији - шанса је у удруживању

Други дан студијске посете започео је обиласком млекаре за производњу неколико врста сирева од којих је најзаступљенији сир Монтасио који има заштићену ознаку имена географског порекла.



Пољопривредници су имали прилику да се упознају са комплетним процесом производње као и технологијом која се примењује у самој производњи. Надалеко чувени сир Монтасио, прави се искључиво од млека екстра класе, произведеног на фармама дуж читаве регије Friulia Venezia Gulia.

Након тога, власници млекаре су упознали пољопривреднике и представнике општинских и градских структура са историјом развоја млекаре али и саме производње као и са проблемима кроз које су прошли на дугом путу а у циљу заштите производа.

 

Како би се упознали са комплетним процесом пољопривредници су обишли и једну од фарми која испоручује 700 000 литара млека годишње. Четворочлано домаћинство обрађује 90 хектара земљишта без ангажовања додатне радне снаге. Просек млечности крава на домаћинству је 20 литара по крави. На фарми има 90 музних крава и 80 јуница. За потребе исхране користи кукурузну и травну силажу и концентрована хранива чија месечна потрошња излази на 12 тона. У исхрани користи и сено луцерке. Занимљиво је напоменути да би произвођач могао да испоручи млеко за производњу сира Монтасио он на свом поседу мора производити најмање 60% хране која се користи у исхрани крава. Такође интересантан податак је да пољопривредна газдинства немају подршку локалних и регионалних структура у смислу субвенција али то их није спречило да опреме фарму модерном механизацијом коју су набавили уз помоћ бескаматних кредита од стране Фонда за развој. Што се осталих субвенција од државе тиче, добија се 250 еура по обрадивом хектару и 50 евра за свако ново теле.

 

Након тога уследило је предавање на Институту који се бави заштитом квалитета производа регије североисточне Италије.

Учесници студијског путовања су се овом приликом упознали са начином удруживања како први дан произвођача пршуте, тако други дан функционисања произвођача млека.

Контрола квалитета производа се врши 50 година. Пре заштите производа у ЕУ успостављен је интерни капацитет независних контролора као предуслов одржавања квалитета производа. Кључни предуслови за заштиту производа, по речима директора Института Францесцо Циани-ја је постојање квалитета производа и да је производ копиран са свим његовим карактеристикама. Битно је напоменути да је све почело удруживањем произвођача још 1970. Године. 1980. се производило 250 000, а 2015. 2 800 000. комада пршута. Имајући у виду успех који су постигли на светском нивоу (извоз у Америку, Европску унију, Русију) препоруке наших домаћина треба послушати или бар узети у разматрање а они кажу да добра организација, јасан програм рада и квалитет производа гарантују профит.

 

На крају радног дана учесници посете посетили су један од примера добре праксе у породичној производњи пекарских производа органског порекла. Овом приликом домацини су нас упознали са иновативним начином дистрибуције органиских производа - електронска продаја + дистрибуција на унапред утврђеним пијачним местима.

На крају радног дана сви наши произвођачи су се сложили да само удруживањем и заштитом производа могу доћи до тржиста које им гарантује пласман производа и већи профит.

zlatka.jpg