Студијска посета Словенији

У оквиру пројекта "Малине преко границе", у периоду од 10. до 14. октобра, организована је студијска посета у Републику Словенију. Пројекат се спроводи у оквиру програма прекограничне сарадње Србија - Босна и Херцеговина, уз финансијску помоћ Европске Уније, а учесници у пројекту су општине Ариље, Чајетина, Источни Стари Град и Соколац.

Учесници студијског путовања су били пољопривредни произвођачи из општина Ариље, Чајетина, Источни Стари Град и Соколац. Поред пољопривредних произвођача, у студијском путовању учествовали су представници медија, локалних и регионалних стручних служби као и представници локалних самоуправа. Циљ студијског путовања у Републику Словенију је био да се пољопривредници као и остале заинтересоване стране упознају са искуствима у интензивној и еколошки прихватљивој производњи јагодастог воћа и примерима добре праксе.


Учесници студијског путовања су посетили одабрана пољопривредна газдинства и предузећа који се баве производњом воћа у затвореном и полузатвореном простору, као и пољопривредне институте у Марибору и Љубљани и њихове огледне плантаже. Посећене су пољопривредне плантаже на којима се узгајају јабуке, малине, јагоде, боровнице, купине, трешње, грожђе, киви, ароније и рибизле.

Наши произвођачи су имали прилику да виде како Словенци све произведене количине воћа пласирају на тржиште у свежем стању што је веома исплативо. Тржиште је све захтевније, па су произвођачи принуђени да се прилагођавају, почев од сортимента па до укуса воћа. И начин гајења воћа се полако мења јер европско тржиште тражи еколошки произведену храну, због чега Словенци поред досадашњег начина производње све више почињу да баве и еко производњом.

Пољопривредници из општина Ариље, Чајетина, Источни Стари Град и Соколац имали су прилику да се директно у пракси увере у предности узгајања воћа у затвореном и полузатвореном простору, јер је у Републици Словенији око 60% воћарских засада у затвореном или полузатвореном простору са тенденцијом повећања на 100%.

Првог дана учесници студијске посете посетили су газдинство Гричник, на Похорју, у општини Зрече које има засаде малине и јагоде, а бави се и сеоским туризмом и прерадом дрвета. У поподневним сатима посетили су Центар за воћарство Гачник, у општини Песница, у Марибору, где су имали прилику да виде који је сортимент најзаступљенији у Словенији, упознају се са начином гајења и чују са којим се све проблемима они сусрећу у производњи. На својим плантажама се баве и истраживањима нових воћних врста и новим сортама, јер тржиште захтева производњу по еколошким правилима.
 
Другог дана студијског путовања, посећено је газдинство Крошељ где је у току берба грожђа, углавном стоних сорти, и берба јагода, које се одмах испоручују на тржиште. Оба засада се налазе у полузатвореном простору. Ово домаћинство поседује и малињак површине хектар ипо, што је за Словеначке прилике једна од највећих површина. Након тога, пољопривредници су имали прилику да посете пољопривредни комбинат „Евросад“, у околини Кршког. Директно у пракси су видели како се јабука складишти, припрема и пакује за тржиште. Највећи део посла се обавља уз помоћ робота, док је рад људи сведен на минимум. Машина врши прање, сортирање јабука по боји, крупноћи плода и количини шећера који садржи, а након тога се врши ручно паковање у картонску амбалажу коју даље преузима робот и пакује на палете, тако да се цео процес одвија веома брзо.

Трећег дана боравка у Словенији, посећен је огледни засад у околини Љубљане, у месту Брдо при Луковици. Учесници студијског путовања су обишли плантаже јабуке, малине сорте полана, трешње, огледна поља рибизле, ароније и кивија. Након тога, учесници студијског путовања су посетили плантажу боровнице у месту Дренов грич код Врхнике. Приликом обиласка оба засада домаћини су наше произвођаче упознали шта и како они раде, каква су њихова искуства, и били отворени за сва питања.


Последњег дана боравка у Словенији посећена је фарма Кланчник у околини Словењ Градеца. Домаћини се узајамно баве туризмом и пољопривредом. Поседују фарму од 50 крава, чију мужу обавља робот који је права туристичка атракција. На преко 40 хектара шуме простире се фарма на којој гаје срне, јелене, дивокозе и муфлоне. На том простору смештена је и ловачка кућа испуњена бројним трофејима коју су учесници студијског путовања посетили и имали су прилику да пробају кобасице од дивљачи које домаћини спремају.

  
Посета Словенији је завршена посетом традиционалној лицидерској радњи Пергер и цркви у околини Словењ Градеца која има стаклени под.

Студијска посета у Републику Словенију је испунила очекивања свих учесника и општи закључак је да и наши пољопривредни произвођачи као и произвођачи из Словеније имају доста знања и искуства, али наши пољопривредни произвођачи су много лошије организовани, и имају доста мање искуства када је у питању пласман воћа у свежем стању. Потребно је да наши пољопривредници почну да размишљају о масовној производњи у полузатвореном и затвореном простору, што указује на закључак да је пројектни тим био на правом путу када је припремао пројекат “Малине преко границе” и тиме направио пионирске кораке у производњи јагодичастог воћа у полузатвореном простору на територији општина Ариље и Чајетина.

zlatka.jpg