Презентација производа златиборског краја на Slow Food сајму Terra Madre Salone del Gusto у Торину, Италија

Крајем септембра, у периоду од 22. до 26. септембра у Италији у граду Торину одржано је је 11-то издање Terra Madre Salone del Gusto. Ова међународна манифестација Slow Food-а окупила је преко 7000 делегата из 143 државе, 300 Slow Food пресидијума и преко 1000 Slow Food заједница са свих пет континената.
 
Церемонији званичног отварања овогодишњег Salone del Gusto, којим се обележава и 30 година од оснивања Slow Food покрета, присуствовао је и председник Републике Италије Серђо Матарела, који је истакао важност јачања и ширења покрета Slow Food, уз честитке на постигнутом успеху председнику асоцијације Карлу Петринију. 

Mанифестација je одржана на више локација у самом центру Торина а њен централни део била je изложба традиционалних производа у парку Валентино на обали реке По. 
Учешће на Terra Madre Salone del Gusto узела је и Регионална развојна агенција „Златибор“ која је на свом штанду преко представника Туристичке организације Ужица, Предузећа за развој пољопривреде “Еко Аграр“ из Чајетине, хотела Мона са Златибора, представника општине Чајетина и компаније „Дреновац“ из Ариља преставила производе и рукотворине из регије Западне Србије.

На штанду Републике Србије изложени су традиционални производи као што су: говеђа пршута „Златиборац“, ракија дестилерије „Зарић“, производи компаније „Сирогојно компани“ (сушено воће), лиофилизовано воће хладњаче „Дреновац“ из Ариља, разне врсте брашна произвођача „Воденичарка“, шљивово сирће произвођача „Ристић“ из Ужица, ракија од шљиве „Црвена Ранка“ из Краљева, Лесковачки ајвар, Футошки купус, Фрушкогорски липов мед, Горски козји сир, Златарски сир и неизоставни сувенири са традиционалним мотивима. Изложени производи, привукли су пажњу великог броја посетилаца из свих земаља, а посебно домаћина. На самом штанду, током трајања сајма, организована је дегустација “Српског сендвича“ направљеног од интегралног хлеба, лесковачког ајвара, златиборске говеђе пршуте и златарског сира. Сендвич се служио уз ракију, што је изазвало опште одушевљење свих посетилаца штанда. 

Посебну пажњу изазвала је посета нашег прослављеног фудбалера, а сада тренера фудбалског клуба „Торино“ из Торина, Синише Михајловића. Наш прослављени ас и сам је пробао изложене производе, али и позвао многобројне посетиоце да обрате пажњу на српске производе.

У оквиру Terra Madre фестивала одржан  је и Terra Madre Forum као и бројне конференције, радионице и презентације. Ту се разговарало о горућим питањима очувања биодиверзитета, претње нестајања малих пољопривредних произвођача и борби против малверзација у агросектору. 

Еко гастрономски покрет  Slow Food настао је у Италији 1986. године, а сада окупља око 150 земаља  и негује специфичну филозофију спорог уживања у храни, али и чувања традиције у исхрани и неговања еколошке свести, која подразумева изузетну бригу о начину производње хране. Покрет је настао као одговор на Fast Food, револт против брзог и нездравог конзумирања хране и брзог живота савременог света, нестанка интереса људи за храну коју једу и нестанка локалних традиција у исхрани. Покрет Slow Food подстиче споро и дуго уживање у храни, али и свест о сталној одговорности према храни и њеном пореклу (јер наши избори хране утичу на читаву планету), на традицију и културу из које одређена храна потиче. Осим што треба да буде доброг укуса Спора храна мора да буде произведена да не угрожава животну средину и здравље људи. Од свог оснивања покрет је растао и гранао се најпре по Европи, а затим по целом свету. Сада се скупови, конференције, семинари и разне манифестације одржавају од Бразила и Кеније, до Јапана и САД. Покрет има 80.000 присталица у целом свету. Интернационалне манифестације које покрет организује промовишу произвођаче хране који укусну храну узгајају на еколошки одговоран начин.

У оквиру Terra Madre фестивала одржана је и свечана парада, којом је најављено отварање сајма хране, а којој су присуствовали сви учесници са својим националним обележјима. 

Вера Благојвић
Иван Гујаничић


 







zlatka.jpg