Skip to main content

Уклањање остатака пестицида са хране коју једете помоћу направи сам спреја

Златиборски Еко Аграр
27.04.2017.
Екоаграр

Многи су у задње време прешли или су у току преласка на органски режим исхране али јавља се проблем у цени органске хране, нарочито воћа и поврћа. Као додатан проблем намеће се доступност намирница у малопродаји јер ко гаји органско мора да поштује сезону стога је немогуће наћи оно што тражите у свако доба године. Окрени-обрни, од значаја би било да постоји начин за уклањање пестицида са површине плодова који су произведени на конвенционалан начин.  На тапету су такође и увозни плодови јер ,код њих поготову, није могуће установити степен употребе пестицида.

У САД-у значај прања и кувања плодова пре употребе је добио на снази након објављивања списка плодова који су на тестовима показали вискоку концентрацију пестицида на својој површини. Јабуке, воће које се најчешће конзумира, су прве на списку јер су у 92% случајева показале присуство остатака два пестицида. Друго неславно место припада целеру који је у 95% случајева приказао присуство остатка барем једног пестицида. Даље се на списку налазе: јагоде, кајсије, спанаћ, нектарине, грожђе, паприке бабуре, кромпир, купине, салата и кељ.

Наорочито су опасни инсектициди јер њихова намена је таква да убијају животињске ћелије било да је то инсект или човек у суштини разлике нема.

Уклањање остатака пестицида – поступак

Закључено је да прањем плодова са двопроцентним раствором воде и соли изврши уклање остатака пестицида 75-80% са површине плода али проблем се јавља код плодова као што су: грожђе, јабуке, шљиве, окра, купине и малине јер плодови имају пуно неравнина и ситних шупљина у којима се пестициди лако накупљају а тешко избацују.

Друга опција је прање плодова у раствору сирћета и воде. Раствор треба да садржи 10% сирћета и 90% воде. У раствор се потапају плодови и тако би требали да одстоје 12-20 минута. Након вађења плодова  приметићете да је вода прљава или има нешто недефинисано што плута на површини. када то приметите значи да је уклањање остатака пестицида успешно спроведено. Након вађења, плодове је неопходно опрати чистом водом. Овај метод није препоручљив за гњецаве плодове као што су малина и купина јер ће раствор лако ући кроз танку љуску и покварити укус. Уместо сирћета у обзир долази употреба сока од лимуна.

Уклањање остатака пестицида помоћу органског спреја

Овај природан спреј за уклањање остатака пестицида можете направити са сатојцима који се налазе у кухињи. Потребно је:

  • Једна супена кашика сока од лимуна;
  • Две супене кашике соде бикарбоне;
  • Два деци воде.
  • Сједините састојке и мешајте док се сода не раствори у потпуности, након тога раствор пребацити у прскалицу.
  • Опрскајте плодове и оставите да делује 5-10 минута. Након тога оперите плодове водом и спремни су за употребу.

Како функционише овај раствор? Раствор садржи лимунску киселину која је по природи кисела и реагује са базним компонентама пестицида а сода бикарбона је базна по природи и реагује са киселинским компонентама пестицида. Раствор се једини са пестицидима који се налазе на површини плода и самим тим се претварају у једињења другачијег типа тј. отровност пестицида се неутралише на молекуларном нивоу. Чим се структура пестицида промени лакше и отпадне са плода јер је поред отровности пестицид изгубио и своју лепљивост. Остало је још само да оперете плодове и то је то, избацили сте пестициед из свог јеловника.

Извор: ratarstvo.net