Skip to main content

У Београду отворен Пољопривредни клуб

Златиборски Еко Аграр
19.07.2017.
Екоаграр

18.7.2017. - У Београду је данас отворен Пољопривредни клуб, а том приликом амбасадор Руске Федерације у Београду Александар Чепурин изјавио је да је у последњих пет година увоз пољопривредних производа у Русију двоструко смањен, али је увоз из Србије у Русију у истом периоду повећан скоро два пута.
На отварању Пољопривредног клуба у Београду, Министар пољопривреде Бранислав Недимовић истакао је да ће овај, као и други клубови који ће бити отворени широм Србије, бити место на којем ће се окупљати произвођачи, удружења и експерти из пољопривреде, како би размењивали искуства и савремена знања.

"Битно је да се пронађу такве области у пољопривреди у Србији које ће омогућити извоз у Русију. Пре пет година, извоз у Русију из Србије је износио 156 милиона долара, а протекле године тај износ је дошао до 289 милиона долара", казао је Чепурин.

Он је рекао да је Русија огромно тржиште, чистих и незагађених површина и да је Русија због незагађеног аграра и у Србији, заинтересована за увоз наших органских производа.

Такође, Чепурин је рекао да је Русија заинтересована за сектор семенартсва у Србији који би у наредним годинама могао вредети неколико стотина милиона евра.

"Исто, заинтересовани смо да нађемо могућност за заједничку производњу пољопривредне механизације, као и да се ради заједно на пројектима семенарства", рекао је Чепурин.

Он је нагласио да је руска страна заинтересована за српске производе као што су јабуке, малине, вино, те објаснио да је Русија некада била велики увозник, а да ће у наредним годинама однос увоза и извоза у тој земљи бити изједначен, а то је илустровао бројкама да ће у наредном периоду увоз бити око 30 милијарди долара, исто као и извоз.

"И желели бисмо да Србија има удео у тим увезеним производима", казао је он.

Министар Недимовић је нагласио да је Србија у протеклих десет година извезла 15 пута више воћа у Русију у односу на 2006. годину.

"Отварањем овог Клуба, пројектом Руске федерације и УНДП-а, створићемо услове за истраживање тржишта и видети шта је то што може да се пласира у Русију", казао је Недимовић.

Он је рекао да ће у наредном периоду у просторијама новоотвореног клуба бити представљен и нови закон о земљишту.

Александар Авериченков из Програма за развој УНДП-а казао је да је отварање овог клуба само почетак трогодишњег пројекта који ће трајати до 2019. године, а износ средстава намењених за реализацију будућих пројеката ће износити 1,5 милиона долара.

Централна канцеларија Пољопривредног клуба реализована је у оквиру Сектора за Рурални развој Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде уз финансијску помоћ Руске Федерације и Фонда за развој Уједињених нација.

Извор: Танјуг/Новости