Skip to main content

Свака друга штала зидана на дивље

Златиборски Еко Аграр
31.07.2017.
Екоаграр

У бази од око два милиона нелегалних објеката, мање од половине су куће и зграде. У Сомбору 7.777 стамбених, а чак 19.943 помоћна и 21.636 економских објеката
ПРОТЕКЛИХ година широм Србије нису "на дивље" ницале само куће и зграде. Према подацима из Базе нелегално изграђених објеката, чак 966.514 њих су штале, свињци, кокошињци, голубарници, али и гараже, оставе, септичке јаме, бунари или цистерне за воду. У неким локалним самоуправама, као што је Сомбор, број помоћних и економских објеката који су изграђени без грађевинске дозволе пет пута је већи од броја стамбених објеката. У овом граду је изграђено 7.777 стамбених објеката, а чак 19.943 помоћна и 21.636 економских.Уз готово сваку кућу, власници су дограђивали гараже и шупе, а у селу су без плана и контроле ницале стаје, објекти за складиштење сточне хране, амбари, пушнице... Сви ови објекти су сада предмет озакоњења, па су их комисије пописале, а власници ће морати да поштују процедуру за легализацију.

- На основу информација које су наши тимови прикупили током теренских контрола рада одељења за озакоњење и грађевинских инспекција, утврђено је да, нарочито на територији Војводине, постоји велики број помоћних и економских објеката који су изграђени без грађевинске дозволе - кажу у Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. - У неким општинама и градовима број помоћних и економских објеката који су изграђени без грађевинске дозволе и три пута је већи од броја стамбених објеката. У сеоским подручјима домаћинства неретко имају по пет и више објеката.

У ресорном министарству напомињу да је процедура приликом озакоњења кућа и економских и пословних објеката иста, али да постоји разлика у неопходној техничкој документацији и висинама такси за озакоњење.
Начелница градске управе у Сомбору, Хелена Роксандић Мусулин, каже да су у овом граду послушали препоруку Министарства грађевинарства и да ће грађанима наплаћивати таксу од 5.000 динара, без обзира на број помоћних објеката на једној парцели. Пописом нелегалних објеката у овом граду обухваћено је и више од 15 села, у којима свако домаћинство има по неколико објеката за смештај механизације, животиња или сточне хране.

- За све објекте правимо једно решење и наплаћујемо једну таксу, јер би у супротном грађани имали велики трошак, пошто сви имају по неколико амбара, шупа и осталих објеката у низу - објашњава начелница. 

- Конкретну намену сваког објекта понаособ ћемо сазнати тек на основу извештаја о затеченом стању. Због великог броја објеката, ми смо ангажовали 20 архитеката, грађевинаца и правника. Недељно донесемо око 1.000 решења о озакоњењу. 


НАЈВИШЕ ГРАДИЛИ

МЕЂУ градовима у којима су становници протеклих година без грађевинске дозволе чешће градили свињце и штале него куће је и Сремска Митровица. У овој локалној самоуправи пописано је укупно 8.837 објеката, од којих стамбених има свега 2.416. У Лесковцу су "никле" 27.334 куће, а чак 30.486 економских и помоћних објеката. Велики број њих је пописан и у Шапцу.

ОПШТИНЕ "НА ПОПРАВНОМ"

МНОГЕ локалне самоуправе уопште нису сортирале објекте по врсти, па су поједине колоне у Бази нелегалних објеката остале празне. 
- У неким локалним самоуправама заједно су евидентирани помоћни и економски објекти и оне су добиле налог да обаве детаљнију класификацију тих објеката и доставе нам информацију о тачном броју једних и других. - кажу у ресорном министарству. - Детаљније податке о структури помоћних и економских објеката очекујемо у наредном периоду. Постојећу базу ћемо унапредити прецизнијим рашчлањивањем објеката који су изграђени без грађевинске дозволе, по врсти и намени.

З. Радовић

Извор: Вечерње новости