Skip to main content

Прво се граде системи за наводњавање у Војводини

Златиборски Еко Аграр
31.07.2017.
Екоаграр

У августу почиње изградња четири система за заливање усева из фонда "Абу Даби". До краја године 30.000 хектара биће покривено вештачким доводом воде
До краја године око 30.000 хектара српских ораница биће стављено под системе за наводњавање. Почетак радова, финансиран из чувеног "Абу Даби фонда", планиран је за период између 8. и 12. августа на четири локације у Војводини - Међа, Јанков мост 1 и 2, Итебеј 1 и Бечеј. У септембру ће се радити још седам нових локација у покрајини, а до краја године започеће се и са изградњом три у централној Србији. Србија има одобрен буџет од 100 милиона долара, из кредитне линије коју је наша земља узела пре 2,5 године по каматној стопи од један одсто на годишњем нивоу.
Како је министар пољопривреде Бранислав Недимовић потврдио за "Новости", на простору средњег Баната биће три пројекта, а један у општини Врбас. Сви уговори, како је навео, биће закључени у другој половини августа, док ће системи између Саве и Дрине почети до краја године.

- У 2018. години кренуће друга фаза пројекта, која обухвата део око Чачка, а трећи системи ће бити код Смедерева и Алексинца - казао је министар Недимовић. Канали који ће се сређивати су они који су раније служили за одводњавање, а сада ће бити постављене велике пумпе, које ће препумпавати воду, па ће пољопривредници моћи да то користе и наводњавају њиве. Тиме ће бити повећан квалитет, али и влажност земљишта.

Министарство пољопривреде, истиче Недимовић, отворило је посебна подстицајна средства за микросистеме за наводњавање. Они служе за бушење бунара, где ће да се дотира до 50 одсто средстава за набавку пумпи.

Иначе, недавно је наш стручњак за наводњавање, некадашњи професор Пољопривредног факултета у Новом Саду Мићо Шкорић рекао да се у Војводини наводњава једва око 50.000 хектара, док је у Србији то још много мање. Како је истакао, уколико се узме у обзир да Србија има 4,2 милиона хектара обрадиве површине, од којих је за наводњавање погодно 3,6 милиона хектара, види се колико је мала површина под овим системима.

Србија, иначе, спада међу "најгоре" земље када је реч о наводњавању обрадивих површина, јер је проценат једва три одсто.

ТЕК ТРЕЋИНА ПАРА

ИЗГРАДЊА и ревитализација постојећих канала и система за наводњавање, укупно 14 њих, од тога 11 у Војводини и три у Централној Србији, вреде око 30 милиона долара. Министарство пољопривреде на располагању има 100 милиона долара, што значи да ће остати још 70 милиона за нове пројекте око наводњавања.

Ј. Субин

Извор: Вечерње новости