Потрошачи, обратите пажњу на ОВАЈ ЗНАК!
На рафовима у продавницама ускоро ће се наћи сухомеснати призводи са посебном ознаком на амбалажи, испод које пише "Српски квалитет". Ево шта то значи и због чега би баш они, а не неки други, требало да се нађу у вашој корпи.
Домаћа месната сланина и Домаћа сарма, Излетничка кобасица и Љути кулен, Краљевска салама и Пилећа деликатес салама, Селекшн паштета са комадићима меса или са димљеном сланином. Осам сухомеснатих производа три домаћа прозвођача - "Златиборац", "Kарнекс" и "Топола", наћи ће се за неколико недеља на рафовима великих трговинских ланаца, али и малих трговина.
Заједничко им је што ће сви носити националну ознаку "Српски квалитет", која ће вам гарантовати да ћете појести здрав и квалитетан производ, направљен од меса животиња гајених искључиво на српским фармама.
Такође, ознака "Српски квалитет" гарантује да производи који је носе имају већи удео меса од прописаних вредности, да су направљени од квалитетнијег меса или да се од других сухомеснатих производа разликују и по традиционалном начину производњу, тврде у ресорном министарству, које ће и гарантовати квалитет.
За сада ће ову националну ознаку носити само сухомеснати производи, али ће њоме бити обухваћени и други пољопривредни и прехрамбени производи, најављује министар пољопривреде Бранислав Недимовић.
Домаћи произвођачи меда већ су заинтересовани за добијање ове ознаке, а њу би могли да понесу и копаонички ајвар и ариљска малина.
"Истраживања показују да људи воле да купују производе са ознаком домаћег квалитета", објашњава министар Недимовић и поручује да ће квалитет двоструко проверавати независне овлашћене институције.
Прву контролу спроводиће контролне куће које је овластило Министраство, а другу надлежне инспекције Министарства.
"Ознака 'Српски квалитет' иза које стоје државне институције које то контролишу, обезбедиће већу конкурентност српских производа на домаћем и иностраном тржишту и утицаће да се побољша имиџ хране и земље у целини", каже Недимовић.
Нова национална ознака, тврде у Министарству, неће утицати на поскупљење производа који је носе.
Објашњавају да лиценца за квалитет траје годину дана и да се по истеку тог рока може обновити.
"Инспекција ће и у току године ванредно контролисати произвођаче да ли одржавају стандарде утврђеног квалитета", каже руководилац Групе за квалитет, декларисање и ознаке хране Бранислав Ракетић.
Ознака "Српски квалитет", речено је, пример је успешног јавно-приватног партнерства, а иза ње је стала и Европска банка за обнову и развој.
Србија се налази у првих десет земаља у којима је EBRD највише инвестирао, каже представник EBRD-а Миљан Ждрале и објашњава да су нарочито значајни пољопривредни инфраструктурни пројекти јер пољопривреда, упркос проблемима, остварује добре резултате извозом.
Инспирација за ознаку "Српски квалитет" потекла је од француске ознаке за крем за усне "Лабело", захваљујући којој потрошачи одмах знају да препознају квалитет производа, објашњава представник Организације Уједињених нација за храну и пољопривреду Емануел Хидиер.
"Лабело је на ознаку чекао 20 година, а у Србији су ствари ишле брже", рекао је Хидиер, појаснивши да су од идеје до реализације прошле две године.
Министарство пољопривреде ће, како је најављено, за ознаку "Српски квалитет" давати субвенције од 50 до 65 одсто, зависно од подручја са ког потиче производ.
Извор: mondo.rs