Пошаљи поруку да залијеш башту
Студенти иноватори из Новог Сада представљају нашу земљу на Future agro challenge у Јоханесбургу од 12. до 15. марта. Наводњавање са даљинском СМС контролом у конкуренцији пројеката из 80 држава.
Систем за наводњавање који се контролише путем СМС порука, резултат рада Лазара Јовановића и Зорана Ђукића, студената из Новог Сада, имаће ускоро светску премијеру. И то не било где! Њихов пројекат представљаће Србију на престижном такмичењу иноватора у аграру и прехрамбеној индустрији Future agro challenge, које се ове године, од 12. до 15. марта, одржава у Јоханесбургу, у Јужној Африци.
А Јовановић, студент Факултета техничких наука, и Ђукић, с Природно-математичког факултета, развили су овај јединствени систем који се покреће и зауставља путем СМС поруке како би решили проблем заливања засада лешника недалеко од Малог Зворника, места у ком живе Јовановићеви родитељи. Овај систем може на исти начин да власнику "одговори" и на питања о влажности земљишта или нивоу воде у резервоару.
Да Јовановић, неким случајем, има парцелу у близини Новог Сада, они систем не би ни развијали. Било би им лакше да се одвезу до парцеле и залију младе биљке.
- Када смо почели да радимо, схватили смо да је то много више од самог заливања мојих 20 ари и почели смо да развијамо озбиљан систем - прича Јовановић, који би до краја јуна требало да заврши студије на студијској групи Електротехника - енергетска електроника и електричне машине. - Показало се да је и тржиште препознало наш рад, тако да су многи системи већ нашли своје место на парцелама у Србији.
Овај ведри апсолвент, који је уз студирање ангажован и у компанији "Шнајдер електрик", чији је стипендиста, каже да су вредност пројекта препознали и на конкурсу Future agro challenge за нашу земљу, а и да је тај пројекат, међу 80 пристиглих из разних земаља, изабран у финале које се одржава у Јоханесбургу.
- Већ смо купили карте, направили презентацију, и спремaмо се да боје Србије бранимо на најбољи могући начин - задовољан је Јовановић. - Страха и треме нема, а посебно нам је значајно то што је циљ такмичења, пре свега, да иноваторе повеже са инвеститорима, како би квалитетни пројекти угледали светлост дана. Како смо чули, имамо веома велике шансе за висок пласман, тим пре што је проблем суше и наводњавања присутан у готово целом свету, а пре свега у државама Африке.
Ради без застоја
Први систем је, подсећа Јовановић, почео да ради у мају прошле године, после низа покушаја, али и доста потрошених електричних компоненти.
- Поставили смо ефикасан систем за наводњавање који покрећем, заустављам и контролишем путем СМС, из Новог Сада, и до сада није било ниједног застоја - задовољан је Јовановић. - Основна предност овог система у односу на оне који се ослањају на интернет јесте то што му није потребно стално напајање електричном енергијом.
Не желе да продају, нуде лиценцу
Јовановић каже како нису спремни да продају свој патент, већ размишљају о томе да понуде лиценцу.
- Верујем да би ово решење било добро прихваћено у Пољској, Украјини, Италији и, наравно, у афричким земљама - каже Јовановић.
- О свему томе ће, наравно, моћи више да се прича када се вратимо из Јоханесбурга.
Извор: novosti.rs