Компостирање по кратком поступку. Како да за 30 дана произведете компост?
Компостирање је постојало као пракса у многим домаћинствима али проблем је увек био тај што је компосту требало доста времена да се припреми за употребу. Имајући овај проблему виду пољопривредни произвођачи, нарочито повртари и расадничари, којима треба органски супстрат „сада и одмах“ нису имали времeна и прилике да чекају док се маса искомпостира током вишемесечног периода.
Оног момента када је искуство оних који редовно раде са овим органским ђубривом дало своје резултате и шаблони су се почели уочавати. Примећено је да има неких правила која ако се испоштују могу омогућити јако брзу и ефикасну производњу компоста.
Компостирање – практични савети
Ситније је боље. Материјал који се компостира и земља која се меша са њим треба да буду што ситнији. Кључ лежи у контактној површини. Што су ситније честице самим тим је контактна површина између њих већа и самим тим брже и чешће реагују међусобно. Ваља имати при руци решето са рупама већим од 1 цм у пречнику за ову намену. Уколико материјал и земља пролазе кроз ово рупе онда знајте да сте на правом путу. У суштини, ако немате такво решето знајте да ваља уситнити или самлети материјал који треба да буде компостиран.
Мешајте суво и свеже.
Сува биљна материја је богата угљеником док је свежа материја богата азотом. Овако добијен компост је значајнои богатији хранљивим материјама. Однос, у принципу, треба да буде сува+ свежа материја: земља 0.5+0.5:1 али тај однос није у камен урезан. Може се мењати по потреби и у зависности од материје која је доступна за компостирање. Кључна ствар је да се материјал који се компостира не слеже на дну гомиле јер је тежи од земље, него да буде иземешан са земљом.
Величина гомиле не треба да буде већа од 1x1x1 метар. Ова величина компостне гомиле омогућује микроорганизмима који врше разградњу да функционишу у најбољим условима који се захтевају за брзу разгрању материје. Уколико имате велику количину материје која се треба разградити онда је пожељно направити више компостних гомила. Истина је да ће више гомила заузима више места на газдинству али имајте на уму да ће све то нестати за месец дана.
Компостну гомилу ваља проверити свака два-три дана. Уколико је топла у средини знајте да сте постигли успех јер микроорганизми напорно раде на разградњи материје и претварање исте у квалитетно органско ђубриво.
Додајте воду по потреби.
Компостна гомила треба да има структуру наквашеног сунђера. Може се десити и обрнута ситуација када ћете бит приморани да покривате гомилу да би сте је заштитили од претеране кише. Имати цираду или неку стару пластеничку фолију при руци је корисно при овом, убрзаном, начину производње компоста.
Мешајте, мешајте и само мешајте.
Најбитнија ствар при производњи компоста је мешање гомиле. Правило је да при сваком мешању материјал који је био унутар гомиле сада буде споља и обрнуто. Мешање се може извршити ручно уз помоћ виле или грабуље. Уколико имате више гомила у обзир долази употреба мешалице за бетон или мешалице за компост. Мешањем се повећава проток ваздуха кроз гомилу и спречава појава штетних микроорганизама који могу да упропасте крајњи производ или, још горе, заразе биљке које треба да обитавају у будућем хранљивом супстрату.
Пратећи ова правила моћи ћете да убрзате компостирање отпадака и омогућите истрошеној земљи да се обнови. Микроогранизми који се налазе у здравом компосту дају исти ефекат као да сте земљиште третирали микробиолошким ђубривом и још приде додајете хумус и хранљиву материју.
За појачану количину хранљиве материје можете додати и глисте у гомилу. Рад глиста ће додатно појачати хранљиву вредност компоста и омогућити лакше проветравање путем бушења тунела кроз гомилу.
Технологија производње компоста је добила на значају у последње време захваљујући жељи људи да гаје и једу здраву храну и приде се решавају кухињског отпада, корова и жетвених остатака тако да их не бацају него да их користе на продуктиван начин. Уколико ову чињеницу имамо на уму намећу се питања: Да ли су корови штетне биљке? Да ли су отпаци стварно отпаци? Компостирање доказује супротно.
Једно решето овог типа је довољно да обави посао и лако га је набавити
Једноставност на делу: мешалица за компост која је сачињена од рама и бурета
Извор: ratarstvo.net