Вишња је најперспективније српско воће

Кукуруз је најконкурентнија житарица. – Међу поврћем најбоље се котира паприка, а високо позиционирани су и купус и шаргарепа, показује студија консултантске куће SEEDEV

У конкуренцији четрдесетак пољопривредних производа успех на европском и светском тржишту могло би да оствари само неколико.

Уз кукуруз, који је последњих година број један у извозу, добру перспективу имају још и рано поврће и воће. Најбољу прогнозу ипак има – вишња, чији је индекс конкурентности већи чак и од малине.

Како се наводи у Студији о трендовима, конкурентности и очекивањима у домаћој пољопривреди консултантске куће SEEDEV, разлог томе је што је конкуренција у производњи вишње на европском тржишту мала. Испред нас су само Шпанија и Мађарска. Али и поред тога што је тренутно наш најконкурентнији пољопривредни производ ово воће, последњих година, има лош тренд производње. Такође и извоз је у паду – са 65 милиона долара у 2013. на 28 милиона у 2015. години.

– Производња вишње има перспективу, под условом да се интензивира. Предвиђања су да ће конкуренција одустајати од тог посла у потрази за профитабилнијом производњом. Због тога се може очекивати раст тражње. Али треба нагласити да ћемо и ми у будућности имати проблем са мањком берача – наводи се у овој студији.

У истраживању, које руши мит о Србији као житници која може да храни пола Европе, истиче се да је конкуренција на светском тржишту хране данас оштрија него икада и да ће се тај тренд наставити.

Анализа конкурентности српске пољопривреде рађена је по методологији ове консултантске куће, која је коришћена у анализама за ФАО, Светску банку и домаће и стране компаније. Упоређено је око 40 производа из Србија са производњом главних конкурената. У обзир су, рецимо, узети производња, површине под засадима, број грла, извозне и увозне цене у последњих пет година. Тако је добијен индекс конкурентности у односу на исте производе у региону ЦЕФТА, ЕУ, ЦИС (заједница независних држава бившег Совјетског Савеза).

Истраживање показује да је међу десет најконкурентнијих пољопривредних производа седам из групе коштуњавог и јагодичастог воћа. Кукуруз је најконкурентнија житарица, док се међу поврћем најбоље котира паприка а високо позиционирани су и купус и шаргарепа. Месо и млеко најмање су конкурентни у поређењу с другим пољопривредним производима.

Савет стручњака је да у доба глобализације државе морају стално да испитују своје слабости и предности у односу на друге. Да проверавају своју конкурентност и на основу тих анализа доносе стратегије. Истраживачи истичу да се на тржишту Европске уније сваке године појави 20.000 нових прехрамбених артикала. Просечан број производа у једној продавници повећао се са 550 током педесетих, на више од 25.000 колико их је данас у великим супермаркетима.

Реалност је да Србија, као највећи произвођач хране у региону, делимично може да утиче само на ЦЕФТА тржиште.  – У светским и европским оквирима значајни смо само у производњи малине, шљиве и вишње. Али и ту смо на нивоу неколико процената (осим малине која чини 13,7 одсто светске производње). У случају свих осталих производа наш удео изражава се у промилима – истиче се у недавно објављеној студији.

Извор: Политика

zlatka.jpg