Ове воћке су претрпеле највеће штете од мраза

Процене су да ће највеће штете од тренутних временских прилика претрпети јагода и малина, а озбиљне последице у роду ће осетити и јабука, шљива и трешња.

То је изјавио директор Сектора за пољопривреду Привредне коморе Србије (ПКС) Жарко Галетин.

Он је Тањугу казао да последице које ће претрпети дрвенасто воће неће бити толико катастрофалне и да ће јабука, шљива и трешња ипак бити довољно за домаће потребе, али и да нешто претекне за извоз, јер је како је нагласио, Србија код јабуке препозната као веома референтни извозник на међународном тржишту, пре свега Русије.

"Бобичасто и јагодичасто воће ће претрпети најгоре последице овако ниских температура, при чему посебно мислим на малину која је један од најзначајнијих извозних адута Србије поред кукуруза, али и јагоде које ће претрпети већу штету и које су у овом тренутку угроженија култура од малина", казао је Галетин прецизирајући да неке малине имају фоллијалну заштиту, док су јагоде ниже растуће културе и приземни мраз је погубнији за њих.

Према оценама Галетина, актуелне временске прилике које се дешавају неколико дана уназад и које ће, према прогнозама хидрометеролога , потрајати још неколико дана, могу се посматрати из две перспективе- количине падавина и ниских температура.

Посматрано са аспекта количине падавина, како је нагласио, тренутна временска ситуација је повољна, јер ће прилично исушена земља, бити „коначно" попуњена неопходном влагом, поготово у сетвеном слоју.

"Обзиром да је тренутно у току сетва јарих култура, кукуруза, соје и сунцокрета, док је шећерна репа већ посејана, ово је неопходна количина падавина која је потребна за један добар и перспективан вегетациони развој ових култура које се тренутно сеју", рекао је он.

Према његовим речима, ниске температуре посебно брину пољопривредне произвођаче који се баве воћарством, а процене су да је дрвенасто воће безбедније у оним пределима где су нешто касније вегетације и где воће још није процветало, за разлику од рејона и предела где је вегетација почела раније и где је воће у пуном цвету или у фази младог заметка.

Галетин је додао да се проблеми могу очекивати и када престану падавине и када се разведри, јер како је нагласио такве временске прилике обично доносе мало јаче мразеве, па уколико мразеви испод три степена Целзијуса потрају неколико дана те штете на пољопривредне културе могу да буду веће од оних које тренутно процењујемо.

"У овом тренутку није реално очекивати да изађемо са неким прецизнијим проценама око штете због тренутних временских прилика. Све ће се то знати када се време пролепша и када видимо како ће се опоравити овако оштећени усеви", рекао је он додајући да верује да ће се оштећени усеви и воће опоравити уколико буде како најављују прогностичари за три или четири дана благи раст температуре.

Извор: www.b92.net

zlatka.jpg