Нова опасност за српску пољопривреду: После града и мраза, воће напада нова пошаст!

- Умерене темепратуре, а посебно влажење листа у дужем временском интервалу, стварају иделане услове за оштећење биљака, што може имати веома негативне економске последице - упозорава проф. др Драго Милошевић са Агрономског факултета у Чачку.

Тренутне временске прилике у западној Србији и Шумадији идеалне су за масовну инфекцију пољопровредних култура и појаву многих биљних болести, упозорава проф. др Драго Милошевић са Агрономског факултета у Чачку.

Српска пољопривреда, а посебно воће, после мраза, снега и града који су последњих месеци десетковали род, могла би се суочити са новом опасношћу, биљним болестима.

Према речима проф. др Милошевића, умерене темепратуре, а посебно влажење листа у дужем временском интервалу, стварају иделане услове за оштећење биљака, што може имати веома негативне економске последице.

– Почетак ове вегетационе сезоне је сличан оној у 2014. години, када су створили идентични услови за масовну појаву болести гајених биљака епидемијских размера, као што су пламењача кромпира, чађава краставост јабуке и крушке, пегавост листа вишње и трешње, пламењача шљиве, пламењача винове лозе, рђе пшенице и многе друге болести. Тада смо имали велике штете у производњи кромпира, јабуке, пшенице, винове лозе, вишње, трешње и других гајених биљака – наглава проф. др Милошевић.

Он упозорава произвођаче да обрате пажњу на оне болести које генеришу специфични временски услови какви су били ових дана и да заштите своје усеве и засаде како би избегли штете у приносу и квалитету.

– Потребно је, ако то већ није учињено, да се чим престану падавине обави третман одговарајућим фунгцидима како би се спречила штета. У случају да је обављен третман, а киша је пала непосредно после њега, треба га поновити чим дозволи време. Пестициде треба примењивати у препорученој дози  или у концентрацији онако како пише у упутству за примену. Повећане дозе не могу надокнадирти пропуштени третман – објашњава проф. др Милошевић.

Извор: telegraf.rs

zlatka.jpg