"Ко каже да не прска тај лаже"

ПАНЧЕВО - Коста Требјешанин повртар из Глогоња који свакодневно доноси робу на Панчевачку зелену пијацу, каже да поштује све процедуре када је у питању употреба пестицида.

Седам година био је у програму контролисане производње који је спроводио Институт Тамиш. Проверавала се употреба хемикалија на засадима и квалитет робе на тезгама узимањем узорака и испитивањем на остатке пестицида. Иако се овај програм више не спроводи правилне навике су остале:

"Седам година рада на такав начин није мало да би се то на било који начин сада променило. Немамо разлога да радимо на штету и нас и грађана. И остали произвођачи су чули шта је то каренца па су се распитали и почели да воде рачуна првенствено због себе тако да ја мислим да преко 90 одсто пијаце води рачуна о томе", каже Коста Требјешанин.

Верица Ристић, објашњава: "Има каренца од 5 дана, 10, зависи. Када то прође после продајемо, али мора. Ко каже да не прска тај лаже, не опстаје то."

Купци су свесни да је роба на пијаци хемијски третирана и да углавном од савести продаваца зависи да ли је испоштован период од последњег прскања до изношења на тезге.

Повртари често посежу за применом пестицида на раном поврћу за сузбијање корова што је велика опасност за млади кромпир, лук, купус. На здравствену безбедност производа највише ће се утицати поштовањем каренце поручују из Института Тамиш.

Маја Судимац, саветник у Институту Тамиш каже: "Неће каренца нестати уколико каже произвођач - Ја сам убрао поврће а оно је онда стајало још недељу дана код мене кући. Не, од последњег третмана до убирања је период каренце који се мора испоштовати. Пољопривредни произвођачи, поготово они који користе хербициде у овом периоду, морају знати да су каренце и до 60 дана тако да се са тим не сме играти."

Институт Тамиш има програме обуке за безбедно коришћење пестицида кроз које је до сада прошао велики број произвођача.

Видео

Извор: rtv.rs

zlatka.jpg